//

Scholarship Recipients


2021 Winners
($2000 each)

Michael Cullen, K6MAC, Newbury, RI, tech
Samuel Gerhard, KC1NWR, North Providence, RI, tech
Sarah Hull, W1SJH, Hancock, NH, tech
Simon Page, KC1FJD, York, ME, tech

2020 Winners
($2000 each)

Yettive S. Crestohl, K1YTV, Marblehead, MA
Joseph F. Murray, KC1EGK, Braintree, MA
Edward G. Rifolfi, KC1CMF, Kittery, ME
Bahnou Hazel Upton, KB1OIS, Mont Vernon, NH


2019 Winners
($2000 each)

Yettive S. Crestohl, K1YTV, Marblehead, MA
Brent Field, KB1VNC, Lancaster, NH
Theodore Parker, N1HW, Ripley, ME
Bahnou Upton, KB1OIS, Mont Vernon, NH

2018 Winners 
($2000 each)

George E. Falardeau III, KC1ANB
Shefali Janorkar, KD2FIW
Julie Knappik, KB1YTT
Daniel B. Ruskin, KB1ZCL


2017 Winners
($2000 each)

Yettive S. Crestohl, K1YTV, of Marblehead, MA
Theodore Parker, N1HW, of Ripley, ME
Ulysses C. Parker, KU1K, of Ripley, ME
Daniel Ruskin, KB1ZCL, of Storrs, CT

2016 Winners
($2000 each)

Yettive S. Crestohl, K1YTV
George E. Main IV, W1GIV
Daniel A. Shrives, KC1AUA
Bahnou Upton, KB1OIS

2015 Winners
($2000 each)

Jakob F. Anderson, W1JFA
George E. Falardeau III, KC1ANB
Marc A. Robbins, KC2MJD
Benjamin Yuscavage, KB3TBJ

2014 Winners
($1000 each)

Taylor M. Brock-Fisher, KB1NOW
Ryan Garbe, KB1ZAK
Alexander F. Jacobs, KB1QJJ
Patrick R. Prescott, KC1AJT
Katelyn N. VanderClute, KB1MGK
Nicholas R. Wattendorf, N1NRW

2013 Winners

Jeremy Breef-Pilz, KB1REQ
David DeMattia, K1DVD
George Fotopoulos, KB1PQU
Forrest Gasdia, AB1LG
Zachary Lange, KB1YIM
Jordan Sakal, KB1ZDZ

2012 Winners

Jeremy Breef-Pilz, KB1REQ
Brenton Salmi, KB1LQD
Bryce Salmi, KB1LQC
Samuel Turner, KB1PHP
Mark Hamby, KC9VFF
Matthew D.Arcy, KC2ZCI

2011 Winners

Michael Burns, KC2IXA
Lisa Capobianco, KB1HZY
Robert Giuliani, K1RJG

2010 Winners

Lydia Kouletsis, KB1MUM
Angela Capolupo, KB1NZV
Joseph O.Kane, KB1NJD,
Samuel Turner, KB1PHP


2009 Winners

Celeste Carruth, KB1QKY
Lisa Capobianco, KB1HZY
Robert Giuliani, K1RJG


2008 Winners

Andrew Milner, KB1KPF
Brita Simcik, KB1HTF
Heather Jamieson, KB1IPO
Kathryn Laughlin, KB1LAY


2007 Winners

Gillian Davies, KB1KGP
Brian Earley, W1BWE
Keone Hon, KD7LRB
Jennifer Moyher, N1ZZY


2006 Winners

Michael Wassel, KB1LMC
Matthew Weaver, KB1MNP
Colleen Traughber, KB0PWW
Brian Earley, W1BWE


2005 Winners

Scott Jamieson, KO1W
Matther Lape, N1XB
Jennifer Moyher, N1ZZY
Jake Stone, KB1INV


2004 Winners
($600 each)

Andrew B. Schiller, AB1BA
Elizabeth A. Watt, N1UNX
Kendra M. Sandford, KA1QLV
Chad E. Bulkley, N1UDN
Kristopher D. Cui, K5CUI


2003 Winners

Elizabeth A. Watt, N1UNX
Chad E. Bulkley, N1UDN
Jason M.Marshall, KB1CZE


2002 Winners

Thomas W. Moyher, N1UNT
Chad E. Bulkley, N1UDN
Gregory W. Bennett, K1GWB
John T. Hart, KB1EEN
Thaddeus J. Stefanov-Wagner, KB1FPJ

2001 Winners

Daniel J. Nowacki, N1SKW
Frank G. Henderson, II, N1XMZ
Jason M. Marshall, KB1CZE
Jeffrey S. Bennett, K1JSB
Christopher J. Holley, N1YVP
Christine M. Losee,KB1AVR
Christopher R. Gonyea, KB1AZK
Elizabeth A. Watt, N1UNX
Rachel E. Repstad, KB1FKE
Kristopher D. Machado, KB1FIR

2000 Winners

Matthew C. Wood, N1YQE
Marc A. Spardello, W1NJ
Michelle M. Thompson,N1PNT
Jennifer Watt, N1GTF
Kevin S. Goodwin, N1JMY
Deborah Bennett, K1DEB
Janine Oxer, N1VHU
Isaac J. Waldron, N1YZI
Christoper R. Gonyea, KB1AZK
Peter P. Kantorowski, N1VAK

1999 Winners

Swaminathan Kumaresan, KD1QV
Harry E. White, N1QVE
Jennifer Watt, N1TGF
Amanda Stachelek, N1KYD
Kathryn Vogel, KB1BVY
Lisa Nelson, N1JOF
Robert Hammond, N1YZO

1998 Winners

Rohan M. Amin, N1PCT
Swaminathan Kumaresan, KD1QV
Paul B. Driscoll, N1TBS
Jason M. LaPenta, N1XFG
Jennifer M. Watt, N1TGF
Guinnevere Hand-Boniakowski, KA1ZWK
Scott A. Garman, KD1GR
Thomas H. Lochner, N1QOF

1997 Winners

Jonathan Martell, KA1VOB
Thomas Burt, N1TB
Stephanie Lewis, W1QI
Nicholas Goad, N1OOX
Swami Kumaresan, KD1QV
Laura Irwin, KA1TMJ
Lisa Nelson, N1JOF

1996 Winners

Lisa M. Nelson, N1JOF
Adam B. David, N1VGL
Holly Weymouth, N1RHB
David Snyder, N1LBZ
Jonathan L. Martell, KA1VOB
Hendrick M. Gruteke KA1LHC
Swami Kumaresan, KD1QV

1995 Winners

Alison R. Burns, N1QPK
Hendrik M. Gruteke, KA1LHC
Nathan J. Goyette, N1OHE
Adam J. Stachelek, N1IJJ
Elizabeth M. Pelczar, KA1SLD
Scott H. Ledder, KA1RLT
Melina A. Roy, KA1UDA

1994 Winners

Andrew Freeston, KA1VYX
Brian Montmarquet, N1NKH
Michael Ambrose, KC1UK
Kevin Jensen, N1KCG
Michael Decerbo, N1FYO
Justin Munger, AA1AS
Jason Lovett, N1EJD
William Nelson, KB1AWA

1993 Winners

John Evanson, WJ1U
Scott Ledder, KA1RLT
David Perrin, Jr, KC1TS
Michael Decerbo, N1FYO
Christofor Cataudella, N1FWC

1992 Winners

Mark Gilbert, N5MG
Laurie Mann, KA1KXP
Deborah Stein, KB2BM
David Perrin, Jr, KC1TS
Alan Hallberg, N1KBE

1991 Winners

Michael Decarbo, N1FYO
Jason Lovett, N1EJD
Joel Kluender, NF9G
Frederick Darling, Jr, KA1EZZ
John Labenski, KA1KRL

1990 Winner

Robert Inderbitzen, NQ1R